Cumhuriyet Park Art Gallery, IZMIT 11/2021

Pod vedením riaditeľstva kultúry a sociálnych vecí obce Izmit bola dňa 1.11.2021  v galérii Cumhuriyet Park Art Gallery za vysokej účasti otvorená výstava obrazov „Party v 21. storočí“. Výstavu tvorí 40 diel, ktoré obsahujú Fine art printy a čo najfarebnejšie opisujú Slovensko. 

VYSOKÁ ÚČASŤ

Vernisáž výstavy, ktorá sa konala s podporou Onura Sümera, honorárneho konzula SR v Kocaeli, ako aj veľvyslanca SR v Ankare Jána Pšenicu, generálnej konzulky Slovenskej republiky v Istanbule Veroniky Lombardini, zástupcu starostu obce Izmit Nurettina Bulut, manažéra pre športové záležitosti samosprávy Izmit Mithat Ağa, predsedu rady mesta Izmit Hüseyin Erol a mnohých ďalších hostí.

„SOM TAK ŠŤASTNÝ“

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Ankare Ján Pšenica na vernisáži povedal: „Som veľmi šťastný, že tu môžem byť. Umelecké diela projektu prispejú k propagácii tradičnej slovenskej kultúry a moderného umenia. V dielach patriacich do každého regiónu Slovenska sú rôzne tradičné vzory. Som veľmi rád, že tu bude vystavený kus slovenskej kultúry.“

„SME SPOKOJNÍ, ŽE STE ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI“

Predseda mestskej rady Izmit Hüseyin Erol povedal: „Dnes je pre Izmit veľmi dôležitý deň. Európska krajina vystavuje svoje tradičné a umelecké diela v Izmite. Sme veľmi radi, že Izmit bol vybraný ako druhé miesto, kde sa bude výstava v Turecku konať, hneď po Istanbule. My, ako obec Izmit, sme veľmi radi, že môžeme byť účastníkom takejto výstavy. Rád by som poďakoval Fatme Kaplan v mene Hürriyet a všetkým, ktorí prispeli k otvoreniu tejto výstavy”,  povedal primátor mesta Izmit.

“VÝSTAVA, KTORÁ SA USMEJE AKO IZMIT”

Onur Sümer, honorárny konzul Slovenskej republiky v Kocaeli, vo svojom príhovore na vernisáži povedal: „Som rád, že môžem výstavu Party v 21.storočí  priniesť do usmievavého mesta Izmit. Táto výstava, podobne ako Izmit, je pozitívnou a usmievavou výstavou, ktorá zahŕňa všetky farby. Keď som prvýkrát navštívil túto výstavu na Slovensku, povedal som si, že toto musí prísť do Turecka. Som rád, že vám dnes môžem priniesť túto výstavu.” 

„KULTÚRNE DEDIČSTVO, NA KTORÉ SA ZABUDNE“

Kurátorka výstavy İrem Konukcu vo svojom príhovore povedala: „Parta je názov tradičnej ozdobnej koruny, ktorú nosili slobodné mladé dievčatá v slovenskej kultúre. Po stáročia tradične nosili tieto čelenky na svadbách a rôznych oslavách a túto kultúru si udržali. Pre každý kraj na Slovensku existuje samostatná parta. Každá je iná, každá obsahuje samostatné detaily. Tím etnografov putoval po Slovensku od dediny k dedine, zbieral a reštauroval tieto zabudnuté kultúrne predmety. Bolo to veľké tímové úsilie. Chceme spojiť zabudnuté kultúrne dedičstvo s novými generáciami.“